czwartek, 24 lutego 2011

Cinématographe

Historycy przyjęli, że pierwszy na świecie film nakręcili bracia Ludwik i August Lumière. Wyświetlony po raz pierwszy seans 28 grudnia 1895 roku,  w Salonie Indyjskim w podziemiach paryskiej Grand Cafè, trwał pół godziny. Film Wyjście robotnic z fabryki otwierał spotkanie, na którym sami twórcy w ogóle się nie pojawili. Nie sądzili wtedy, że na zawsze wpiszą się w historię kina. 


Ich wynalazek bazował na wielu wcześniejszych osiągnięciach. W starożytności dowiedziono, że siatkówka oka zatrzymuje obraz odrobinę dłużej niż dzieje się to w rzeczywistości. Leonadro da Vinci dokonał opisu działania camera obscura. Eastman zastosował taśmę celulidową, a Edison już wcześniej kręcił krótkie filmiki, nie potrafił jednak przedstawić ich wielu osobom jednocześnie. Nad powstaniem filmu praktycznie w tym samym czasie pracowało wielu wynalazców na całym świecie. Wśród nich znalazł się także Polak Kazimierz Prószyński. Stworzył on pleograf, za pomocą którego nakręcił kilka krótkich filmów i tym samym zapoczątkował kinematografię w Polsce. 


Aparat braci Lumière był na tyle zaawansowany technicznie, że można było przedstawić projekcje filmów ludziom. Data 28 grudnia 1895 roku jest przyjmowana za pierwszy pokaz filmowy. W rzeczywistości film był zaprezentowany wcześniej i to ośmiokrotnie. Pokaz w Salonie Indyjskim był pierwszym płatnym, dlatego jego datę uznano za najważniejszą. Na pokazie zjawiło się 35 osób, bilet wstępu kosztował 1 franka. Co ciekawe właściciel sali, mający sceptyczne podejście do ruchomego obrazu zawarł z Lumière'ami umowę na rok i kazał sobie płacić 30 franków od jednego dnia. Dopiero kiedy ludzie oszaleli na punkcie kina, a na seanse przybywały tłumy zrozumiał jak wielki popełnił błąd. Podczas pierwszego seansu tylko jedna osoba zrozumiała jaka potęga właśnie została wynaleziona. Był nią Georges Mèliès. Po zakończeniu seansu podszedł do ojca Lumière'ów i zaproponował, że odkupi ich wynalazek za ogromną jak na te czasy sumę 10 000 franków. Lumière odpowiedział mu na to "Na szczęście ten wynalazek nie jest na sprzedaż. Gdyby był zrujnował by pana. Jako naukowa ciekawostka może jeszcze przez pewien czas intrygować, ale przyszłości handlowej nie ma żadnej". To pokazuje jak małą wagę do swojej twórczości przykładali Lumière'owie oraz jak nieprzewidywalne są nasze działania.


Po sukcesie pokazu w Salonie Indyjskim, Lumière'owie zaczęli produkować kolejne filmy. Potrzebowali też nowych współpracowników. Jedni zajmowali się projekcją filmów inni poszukiwaniem ciekawych tematów. Kinematografia zaczęła się rozpędzać. Do najistotniejszych filmów braci Lumière należą:


1. Wyjście robotnic z fabryki
2. Przyjazd pociągu- nakręcony na stacji La Ciotat, przedstawia nadjeżdżający pociąg. Film wywołał przerażenie, ludzie uciekali z sali kinowej.


3. Polewacz polany- film, w którym po raz pierwszy pojawił się gag. Uważany za początek komedii  kinie.
Bibliografia:
Płażewski Jerzy: Historia filmu 1895- 2000. Warszawa: Wydawnictwo "Książka i Wiedza", 2001, s. 11-15
http://www.earlycinema.com/technology/cinematographe.html
http://www.cesa-project.eu/pl/leksykon/authors/kazimierz-pr-szy-ski
linki do filmów:
http://www.youtube.com/watch?v=YXD56XL4R80
http://www.youtube.com/watch?v=u83W1ivhW2U
http://www.youtube.com/watch?v=0E0IenGJ09o&feature=related

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz