środa, 1 czerwca 2011

Dzień Dziecka z Waltem Disneyem

Dzisiejszy dzień jest dobrym powodem do tego, żeby wrócić do dzieciństwa.


Król Lew
Kadr z filmu Król Lew
Film powstał w 1994 roku i zdobył rzesze fanów. Okazał się ogromnym sukcesem wytwórni Walta Disneya i przez bardzo długi czas utrzymywał się na liście najbardziej kasowych  animacji. Przetłumaczono go również na 32 języki, w tym na język Zulu. Przy produkcji tego filmu wykorzystano najnowszą technikę- postacie narysowano ręcznie, ale efekty trójwymiarowe zostały stworzone za pomocą komputerów.  Do tworzenia postaci zaangażowanych było około 600 artystów, którzy wspólnymi siłami stworzyli ponad milion rysunków. Rysownicy odbyli podróż do Afryki, aby obserwować tamtejszą roślinność oraz zwierzęta, chcąc dodać animacji realizmu. Wyjątkowym elementem jest ścieżka dźwiękowa stworzona częściowo przez Eltona Johna częściowo przez Hansa Zimmera. Ich praca zaowocowała Oskarami- piosenka Can you feel the love tonight zdobyła dwie statuetki. Historia opowiadana w filmie w dużej mierze przypomina sztukę Szekspira pt. „Hamlet”. Sugerowano także, że jest bardzo podobna do japońskiego serialu Kimba Biały Lew. Pojawiają się w niej podobne motywy i sytuacje. Początkowo twórcy filmu chcieli, żeby film nosił tytuł „Król Dżungli”. Zmiana na „Król Lew” nastąpiła gdy zdali sobie sprawę, że lwy niewiele mają z dżunglą wspólnego. Król Lewe jest pierwszym filmem Walta Disneya, w którym ginie bohater.
Kard z filmu Król Lew
We wrześniu Król Lew powróci na ekrany kin. Premiera w Ameryce przypadnie na 16 września 2011 roku i będzie to wersja 3D. Termin polskiej premiery nie jest jeszcze znana.



Zakochany Kundel
Film został wyprodukowany w 1955 roku czyli dziś ma już 56 lat. To pierwszy animowany film pełnometrażowy, zrealizowany w formacie 2.35:1. Pomysł na film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia reżysera. Walt Disney podarował swojej żonie psa, który miał być formą przeprosin na nieobecność podczas ważnego obiadu. Kobieta otrzymała go w pudełku na kapelusze i tak samo dzieje się w  
jednej z pierwszych scen filmu. Wyjściowo Zakochany Kundel miał trwać nie dłużej niż 15 minut. Z czasem postanowiono jednak, że pomysł jest na tyle dobry, żeby powstał z niego pełnometrażowy film. Postać Trampa inspirowana jest bohaterem opowiadania, które ukazało się w 1943 roku w magazynie Cosmopolitan zatytułowane „Happy Dan The Whistling Dog”. Tworząc z kolei postać Lady wzorowano się na prawdziwej suczce rasy cocer spaniel o imieniu Blondie.


Pocahontas
Kadr z filmu Pocahontas
Fabuła filmu oparta jest o fakty. Pocahontas uważana jest za kobietę, która w dużym stopniu przyczyniła się do polepszenia stosunków między Brytyjczykami a Indianami. Uratowała życie Johnowi Smithowi, który w 1624 roku zdecydował się publicznie opowiedzieć historię swojej przyjaciółki. Do filmu dopasowano styl plastyczny co wiązało się z wprowadzeniem postaci ukazanych w realistyczny sposób oraz oddaniu zachowań natury. Pojawiają się wodospady i latające liście, akcja toczy się głównie w lesie, na łonie natury. Jeden z animatorów, Glen Keane odpowiedzialny za postać Pocahontas pojechał do Jamestown, gdzie spotkał się z potomkami Pocahontas. Chciał wiedzić wszystko co mógłby wykorzystać w kreacji bohaterki.  

Kard z filmu Pocahontas
Żródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz