czwartek, 9 czerwca 2011

Top 10 najlepszych filmów Małej Kardiologii

8 czerwca słuchacze Radia Emiter po raz ostatni w tym semestrze mogli usłyszeć audycję Mała Kardiologia. Razem z Bartkiem Grabowskim stworzyliśmy listę 10 najlepszych filmów. Wybraliśmy je spośród wszystkich tych, które były omawiane przez cały rok na naszych audycjach.


Lot nad kukułczym
gniazdem
1. Lot nad kukułczym gniazdem/ OneFlew Over te Cuckoo's Nest
Numerem jeden na naszej liście jest film Lot nad kukułczym gniazdem w reżyserii Milosa Formana pochodzący z 1975 roku. Film zdobył 5 Oskarów we wszystkich najważniejszych kategoriach. Uznaliśmy, że zasługuje na pierwsze miejsce ze względu na wyjątkową opowieść o człowieku, który na własne życzenie zdecydował się na zamknięcie w zakładzie psychiatrycznym. Film pokazuje wielką przyjaźń jaka może całkiem przypadkiem zrodzić się między obcymi sobie ludźmi. Przedstawia także prawa jakimi rządzą się zakłady dla psychicznie chorych oraz  metody wykorzystywane w stosunku do pacjentów. Główny bohater chcąc swoim kolegom dać namiastkę normalności, kradnie autokar i zabiera ich nad jezioro. Aktem człowieczeństwa traci prawo do normalności.

Mechaniczna pomarańcza
2. Mechaniczna pomarańcza/ Clockwork Orange
Na drugim miejscu znalazł się film Mechaniczna pomarańcza, którego premiera światowa miała miejsce w 1971 roku. Co ciekawe w Polsce film po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć 19 lat później (1990). Reżyserem tego szokującego filmu jest Stanley Kubrick. Historia osadzona w futurystycznym świecie, przedstawiająca kilku chuliganów, którzy posuwają się do okropnych tylko po to by wypełnić wolny czas. jeden z nich zostaje poddany resocjalizacji. Film pokazuje jak głęboko w człowieku zakorzenione jest zło i jak trudno je z niego wyrzucić. Mimo zabiegów psychologicznych oraz trudnej do zniesienia terapii, główny bohater na zawsze pozostanie okrutnikiem. Film zdobył 4 nominacje do Oskara m.in w kategorii najlepszy film roku.

Król Lew
3. Król Lew/ The Lion King 
Pierwszą trójkę zamyka animacja Walta Disneya- Król Lew. Uznaliśmy ją za film, który potrafi wzruszać i rozśmieszać. Jest to historia wyjątkowa, znana każdemu dziecku z naszego pokolenia. Dowodem na to, że Król Lew nie przeminął jest fakt, że od października będzie można na nowo oglądać go w kinach. I choć przedstawienie go w technologii 3D jest dla nas zabiciem legendy, mamy nadzieję że dzięki temu jeszcze jedno pokolenie będzie znało tą historię. Animacja Disneya na pewno zostanie w naszej pamięci, dlatego pojawia się w pierwszej trójce. Film zdobył dwa Oskary: za najlepszą muzykę oraz za najlepszą piosenkę "Can You Feel The Love Tonght".


Edward Nożycoręki
4. Edward Nożycoręki/ Edward Ecissorhands
Czwarte miejsce dla Tima Burtona i jego niezapomnianej opowieści o człowieku, który w miejscu rąk ma nożyce. Mowa o filmie Edward Nożycoręki, który swoją premierę miał w 1990 roku. Historia wyjątkowa i specyficzna, zgodnie ze stylem reżysera. To co przykuwa uwagę to wspaniała muzyka, napisana przez Danny'ego Elfmana, która przenosi nas do magicznego świata Edwarda. Z początku nielubiany, stał się gwiazdą gdy okazało się, że potrafi tworzyć za pomocą swoich nożyc. Wypadek zmienił wszystko. Film pokazuje, że inność zawsze jest zwalczana., a walka o akceptację mimo najszczerszych chęci nie zawsze się udaje. 


Sierociniec
5. Sierociniec/ El Ofranato 
Na piątym miejscu znalazł się hiszpański film Sierociniec wyreżyserowany przez Juana Antonia Bayona'ę. Umieszczając ten film wśród 10 najlepszych chcieliśmy pokazać, że na audycji doceniamy także europejskie produkcje. Film przedstawia historię małego chłopca Simona, który niespodziewanie znika. Rodzice rozpoczynają poszukiwania. Po pewnym czasie okazuje się, że dom w którym mieszkają pełny jest uwięzionych duchów dzieci. Wspaniała muzyka Fernando Velazqueza oraz intrygująca fabuła wciągają nas w świat umarłych. Duży plus za znakomite zakończenie.



Jak zostać królem
6. Jak zostać królem/ King's Speech
Tegoroczna gala rozdania Oskarów przyniosła mu ogromne zwycięstwo. Opowiada historię króla, który musiał zapanować nad własną mową by móc poprowadzić swój naród. Jak zostać królem pojawiło się na naszej liście na miejscu szóstym. Film był nominowany do Oskarów w 12 kategoriach. Zdobył 4 statuetki. Było to szczególne zwycięstwo dla Colina Firth'a, który do tej pory kojarzony był z rolą amanta. Grając króla  jąkałę pokazał, że jego aktorstwo swoi na najwyższym poziomie. Film o wielkiej przyjaźni, lojalności oraz decyzjach, które nadały bieg historii. 


Incepcja
7. Incepcja/ Inception
Film Christophera Nolana zajął na naszej liście miejsce siódme. Incepcja to skomplikowana opowieść o możliwości wchodzenia w cudzą podświadomość. Główny bohater może odzyskać swoją rodzinę jeśli wypełni ostatni zadanie. Niestety jest trudniejsze od dotychczasowych bo zamiast kraść informacje, musi zawiesić w podświadomości pewną ideę. Ciekawym zabiegiem w filmie jest możliwość kreowania świata przez bohaterów. Ponadto fabuła filmu jest nietuzinkowa, główny bohater decyduje się na tak ryzykowną akcję by móc na zawsze wrócić do swoich dzieci. Zastanawiające jest także zakończenie, które nie daje nam pewności, kto tak naprawdę miał rację. 

Kevin sam w domu
8. Kevin sam w domu/ Home Alone
Film, który Polacy oglądają praktycznie co roku. Święta bez Kevina dla wielu są niepełne, dlatego w zeszłym roku powstała akcja społeczna, której celem było umieszczenie historii niesfornego Amerykanina w ramówce Polsatu. Fabuła filmu dla wszystkich jest jasna, możemy wymieniać się ulubionymi scenami. Muzyka z filmu także jest wszystkim dobrze znana i kojarzona z świętami. 





Deszczowa piosenka
9. Deszczowa piosenka/ Singin' in the rain
Na miejscu dziewiątym ulokowaliśmy film pochodzący z 1952 roku pt. Deszczowa Piosenka. Utwór przewodni znany na całym świecie, doborowa obsada i intrygująca fabuła to najmocniejsze strony filmu. Akcja ulokowana jest w okresie kiedy twórcy zaczęli wykorzystywać w filmach dźwięk. Główna bohaterka, która ma zagrać w realizowanym filmie zupełnie się do tego nie nadaje. Ma koszmarny głos i nie potrafi śpiewać. Don Lockwood główny aktor odgrywający rolę męską proponuje jej głos zastąpić cudzym. Film niesie ze sobą dużo pozytywnej energii, bawi i wzrusza oraz ujmuje wspaniałą muzyką. Plus za rolę Gene'a Kelly'ego. 


Odlot
10. Odlot/ Up
Dziesiąte miejsce dla Odlotu wyprodukowanego w wytwórni Pixar, która stworzyła jedną z najlepszych animacji na świecie. Film Odlot, to lekka i zabawna opowieść o staruszku, który postanawia uciec przed domem spokojnej starości i wzbija się w powietrze balonem. Chce dotrzeć tam gdzie wcześniej pragnęli dolecieć ze zmarłą żoną. Przypadkiem zbiera ze sobą pasażera na gapę. To opowieść o wielkiej przyjaźni oraz nieskończonej miłości. Film pod płaszczykiem bajki przemyca wartości, które bliskie są także dorosłym. Zachwyca animacja, która stoi na najwyższym poziomie. Nagrodzony Oskarem w kategorii najlepsza muzyka oryginalna oraz najlepszy długometrażowy film animowany. 


Dziękujemy wszystkim słuchaczom za uwagę i zapraszamy do słuchania audycji Mała Kardiologia od października 2011 na www.radioemiter.pl

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz